Rubriky
lyžování Rakousko

Wagrain – rakouská lyžařská klasika

lyžování Rakouko - Wagrain

Rakouské lyžařské středisko Wagrain leží sedmdesát kilometrů jižně od Salcburku, v samém středu arény středisek Salzburger Sportwelt. Cesta sem z Prahy je dlouhá necelých 450 kilometrů, z Brna něco přes pět set, areál navíc leží v těsné blízkosti dálnice na Villach. I to je jedním z důvodů, proč je toto středisko (a celý areál) u našinců tolik oblíbený. Mimoto jde o vysoce kvalitní lyžařský areál (o čemž svědčí i kandidatura na pořádání zimní olympiády) s dlouhou tradicí, skvěle upravenými sjezdovkami a širokou nabídkou polyžařského vyžití. Velkým počtem modrých sjezdovek se hodí i pro začátečníky a ani pokročilí lyžaři nebo i běžkaři se zde nebudou nudit. Jedinou nevýhodou při vyšších teplotách v jarních měsících je nižší poloha areálu (začíná na šesti stech metrech nad mořem), a tedy i horší kvalita sněhu v dolních polohách svahů.

Pohárové sjezdovky i lyžařské školy

Výběr sjezdovek je zde ale víc než dostačující. Ve Wagrainu samotném je jich celkem čtyřiadvacet kilometrů (devět kilometrů modrých, dvanáct červených a tři kilometry černých). Nicméně na svůj skipas můžete objet celý areál Salzburger Sportwelt, který nabízí patnáct kilometrů černých, sto čtrnáct kilometrů červených a téměř devadesát kilometrů modrých sjezdovek. Sousední areály Flachau, Flachauwinkl a Alpendorf jsou dostupné na lyžích, do těch dalších si budete muset dojet autem či skibusem. Celkem si tedy zajezdíte na dvou stech dvaceti kilometrech tratí, z nichž se drtivá většina uměle zasněžována. Vyzkoušejte si sjezd na pohárové sjezdovce v sousedním Flachau, pojmenované po zdejším rodákovi Hermannu Maierovi. Se skipasem Ski Amadé si nabídku sjezdovek můžete navíc rozšířit na téměř nezvládnutelných 850 kilometrů. Rakušané jsou obecně známi svým přístupem k dětem, takže je zde i nabídka dobrých lyžařských škol, kde se děti naučí tomuto sportu zábavnou formou. Snowboardisté si užijí ve třech snowparcích (doporučujeme především ten v sousedním Flachauwinklu) a na své si zde přijdou i běžkaři – středisko nabízí 230 kilometrů upravovaných běžeckých tratí. Nahoru vás vyvezou moderní lanovky (osmnáct kabin a sedmatřicet sedaček) a pětačtyřicet osobních vleků.

Relax v bazénu i na diskotéce

A ani po dni na svahu vám Wagrain (potažmo celý areál) nepřipraví dlouhou chvíli. Přímo ve městě můžete navštívit vodní svět Amadé, kde na vás čeká celkem tisíc čtverčních metrů vodní plochy, bazény a atrakce pro děti i dospělé a také bohatě vybavené wellness. Můžete si ale i zabruslit, nechat se svézt na saních tažených koňmi nebo si zkusit tandemový seskok na paraglidu. Co se týče jídla a pití, ochutnejte jednu z Rakouských specialit v jedné ze zdejších restaurací ve městě i přímo na svahu. Dobrá je zde i nabídka Aprés Ski barů a diskoték, některé přímo na svahu při večerním lyžování. Pokud byste měli chuť udělat si malý výlet, stojí za vidění určitě nedaleká historická městečka Altenmarkt a St. Johann im Pongau.

Ski mapa střediska Wagrain

wagrain-ski-amade

Aktuální počasí a stav sněhu Wagrain

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *