Rubriky

Snowboardové vybavení

V dnešní době je jízda na snowboardu čím dál více oblíbená a již není výsadou jen mladých lidí, prahnoucích po troše adrenalinu. Pokud vás již omrzelo klasické lyžování, a nebo jen chcete vyzkoušet něco nového, tak zde vám poradíme, jak vybrat to správné vybavení na snowboard. Výběr se řídí vaší váhou, výškou, zkušenostmi a terénem, na kterém hodláte sjíždět svahy.

Rozdělení a výběr snowboardu

Univerzální snowboardová prkna nesou označení Allroundboard, hodí se spíše na upravenou sjezdovku, ale můžete s ním i na freeride či zkusit pár překážek. Tento typ je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé. Velikost tohoto prkna by měla být o 15 cm méně než je výška vaší postavy. Pravidlem je, že kratší snowboard se lépe ovládá a je vhodnější pro lehké snowboardisty, ale osoby výrazně těžší by měli volit spíše delší prkno. Dalšími druhy prken jsou Freestyle, ta jsou kratší, měkčí a lépe ovladatelná, poté Freeride, který je delší a uzpůsoben pro jízdu v prašanu a Raceboard je zase speciální slalomové prkno pro závodní jízdu.

Vázání

Vázání je velmi důležitá součást vybavení, většinou je třípřezkové zvané Flex, které nohu velmi dobře upevní a nebo dvoupřezkové Air, které se používá pro freestylovou jízdu a dává noze potřebnou volnost a posledním typem je Flow, které je uzpůsobeno pro velmi rychlé nazutí.

Boty na snowboard

Obuv pro snowboard není tak tvrdá jako lyžařská, poskytuje větší komfort při chůzi, má protiskluzové podrážky a dává noze větší cit. Bota se skládá z vnější a vnitřní části, obě jsou na šněrování klasickými tkaničkami nebo utahovacími kolečky.

Ostatní SNB výbava

Nejdůležitější je, aby se člověk cítil pohodlně a neprochladl, proto věnujte velkou pozornost výběru oblečení, musí být nepromokavé, prodyšné a volného střihu. Velice důležité jsou rukavice, které musejí být nepromokavé, prodyšné s protiskluzovou vrstvou na vnitřní straně, odolné proti oděru, s chrániči prstů a zápěstí. Pak je důležitá samozřejmě čepice, brýle s UV filtrem, přilba a chrániče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *