Rubriky

Snowboarding

Snowboard je prkno určené ke sportovnímu využití na sněhu, které je pevně připnuté k jezdcovým nohám. Na konci minulého století a také pak hlavně v posledních letech došlo k výraznému rozšíření a oblíbení si tohoto sportu, především mezi mladými lidmi. Prkno je dlouhé okolo 140 – 170 cm a široké přibližně 25 cm – správně by mělo prkno jezdci sahat k bradě a nepřesahovat hrany špičkami či paty bot. Snowboardy mají konstrukci buď s pěnovým, nebo dřevěným jádrem, přičemž právě dřevo je tím kvalitnějším a také dražším provedením. Zkrátka snowboard je taková „sněhová verze“ skateboardů a vodních surfů jen s tím rozdílem, že nohy jezdce jsou vázáním pevně zafixovány k prknu.

Jízda na snowboardu

Způsoby, jak jezdec může být upnut k prknu, jsou různé. Základní rozdělení je na tzv. způsob tvrdý a měkký. U tvrdého způsobu vázání se používají boty obdobné jako při lyžování a u měkkého způsobu vázání se používají speciální snowboardové boty, které jsou k prknu připevněny upínacími pásy. Tzv. měkký způsob vázání se ještě dělí na dvě varianty zapínání, a to na systémy step-in, což je nášlapný systém zapínání a systém flow, kde se do vázání bota vkládá zezadu. Bohužel doposud neexistuje (jako tomu je běžně u lyží) bezpečnostní vázání, které by v momentě pádu snowboard uvolnilo. Zatím nebyl vynalezen systém, který by umožnil uvolnit obě nohy najednou, a při uvolnění pouze jedné nohy by mohla váha snowboardu zlomit jezdci druhou nohu. V drtivé většině se používá vázání měkké, které umožňuje během jízdy provádět nejrůznější skoky a triky, tvrdé vázání umožňuje lepší kontrolu nad jízdou a je vhodný pro závodní snowboarding a carvingovou jízdu.

Postavení nohou si vyžaduje také svůj systém. Způsoby, kterými lze stát na snowboardu jsou tři; regular, goofy a duckfoot. Regular znamená postavení s levou nohou vpředu a Goofy zas naopak – postavení s pravou nohou vpředu. Způsob regular či goofy, závisí jen a pouze na preferenci a uvážení každého jezdce. Šikovný jezdec však zvládá jízdu na obě nohy, jelikož především pro skoky a triky je právě změna stran jízdy občas nezbytná. Třetím způsobem postavení na snowboardu je výše zmíněný způsob duckfoot – obě nohy mají špičku vychýlenou ven a umožňují tak změnu stran průběžně, za jízdy.

dobrelyzovani_cz_foto_06

Historie snowboardingu

První pokusy „sjíždění“ sněhu se objevili v USA, již r. 1920. Zlomovým rokem pro snowboarding je rok 1965. Muž, Sherman Poppen, hledal přes zimu pro své děti zábavu a jeho jedenáctiletá dcera ho svou jízdou na saních ve stoje inspirovala k sestrojení speciálního prkna. Nejdříve sešrouboval dvě prkna (lyže) k sobě a na špičku přimontoval provázek, pro ovládání prkna při jízdě (provázek jezdec držel v ruce). Tím vznikl první předchůdce snowboardu tzv. Snurfer. Později se Shermannovým nápadem inspiroval Jake Burton Carpenter a začal vyrábět své vlastní snowboardy. J.B.Carpenter vychytal chyby, nevýhody a nedostatky snurferu, opravil je a přimontoval na prkno první vázání. Dále následovala další řada pokusů o vylepšení a zdokonalení původní verze.

Snowboarding byl zprvopočátku své existence brán nejdříve jako pouhý módní výstřelek a exhibicionismus pár jedinců, jako seriózní sport nebyl uznávaný a zimní střediska zakazovala vstup snowboardistům na vleky. Zlom přišel v 90. letech, kdy se konečně snowboarding stává masovou záležitostí, a začínají se vyvíjet nové technologie. Od roku 1998 je snowboarding také součástí zimních olympijských her.

Nákup snowboardu

V tuzemských obchodech se můžeme setkat se snowboardy nejrůznějších značek a je na každém, které značce nakloní své sympatie. Snowboard rozhodně není levnou záležitostí. Ceny se pohybují zhruba od 4 tisíc až do 30 tisíc korun. Pokud se snowboardingem teprve začínáte a ještě nemáte jistotu, že zrovna s tímto sportem strávíte zbytek života, není vhodné investovat do něj nejvyšší možnou částku. Na druhou stranu koupením příliš levného a tím pádem nekvalitního snowboardu riskujeme, že si zábavu moc neužijeme a navíc také riskujeme problémy s možnou následnou reklamací. Při výběru je důležité brát na zřetel jízdní styl a vaše tělesné hodnoty (váha, výška, velikost nohy). Prkno by mělo být o něco málo menší, než jezdec (sahat by mělo po bradu).

Typy snowboardů:

Freestylový snowboard – určený především pro jízdu ve snowparku na různých překážkách nebo pro dovádění na sjezdovkách. Je to nejrozšířenější a nejhravější verze současného snowboardingu.

Freeridový snowboard – je vhodný pro ježděný mimo sjezdovky, například ve velkých horách, v neupraveném terénu, v prašanu. Prkno je delší, širší a má menší vykrojení

All-round snowboard – jde o univerzální prkno, které je vhodné jak pro snowpark tak i pro volný terén.

Snowboardové vybavení (prkno, vázání, boty, ochranné pomůcky aj.) raději nakupujte ve specializovaných obchodech.