Rubriky

Lyžování – zimní sport

Lyžování je zimní sport spočívající v pohybu člověka vlastní silou po sněhu pomocí lyží, páru dlouhých úzkých desek (dříve dřevěných, dnes spíše z kompozitních materiálů) připojených k botám pomocí lyžařského vázání. Jako alternativa k lyžím se dnes používá také snowboard, jedna širší deska, ke které jsou připevněny obě nohy.

Lyžování se vyvinulo ze sněžnic

Lyžování se vyvinulo z různých forem pohybu po sněhu, zvláště ze sněžnic. Současné pojetí lyžování má počátky v 19. století, kdy je Norovi Sondre Norheimovi přisuzován vynález vázání, které lyžaři umožňovalo při sjezdu zatáčet. Sjezdové lyžování je mladší a na rozdíl od běhu (chůze) na lyžích vzniklo jako druh zábavy. Starší jsou i skoky na lyžích, a naopak, nejmladší jsou různé disciplíny akrobatického lyžování. Roku 1924 vznikla Mezinárodní lyžařská federace (FIS), v roce 1936 se sjezdové lyžování poprvé dostalo na program zimních olympijských her, a v roce 1967 vznikl každoroční pohár Světový pohár v alpském lyžování.

dobrelyzovani_cz_foto_29

Sněžnice se pokládají za přímého předka lyží. Měly za úkol chránit nohu a zvětšit její plochu pro usnadnění chůze ve sněhu, ale v mokřadech a v bahnitém terénu. Významnou proměnu prodělaly v severních oblastech Evropy a Asie, kde se sněžnice protáhly a zúžily. Umožnilo to nejen chůzi, ale i klouzavý běh na sněhu. A od 16. století již existuje spousta písemných dokladů o lyžích a lyžování. Až do 19. století se k lyžím používala jen jedna hůl, dvě hole se začaly používat až při sportovním využití lyží.

Norové vymysleli lyžování

Období sportovního využití lyží začíná v 19. století; za jeho kolébku je považováno Norsko. Nejvýznamnějším střediskem pro lyžování se staly Alpy, které byly již dříve vyhledávány horolezci.

Doporučená místa pro lyžování

V České republice se dá navštívit spousta lyžařských středisek. Mimo výše uvedené to jsou i lokality Šumava, Beskydy, Bílé Karpaty, Oderské vrchy, Vysočina, Javorníky.

Do zahraničí Češi nejvíce jezdí do Rakouska, ve kterém najdeme téměř 200 lyžařských středisek. Nejznámější lokalitou jsou Korutany (či Korutansko). Jižní hranici s Itálií a Slovinskem tvoří Alpy, od Salcburska jsou na severu země odděleny Taurami, na východě sousedí se Štýrskem a na západě s východním Tyrolskem. Hlavním městem spolkové země je Klagenfurt. Střediskem turistiky a zimních sportů je Bad Kleinkirchheim, kde se nachází vyhledávané lázně známé svými léčivými termálními prameny. Nejdelší lyžařský sjezd měří 4200 metrů. Další atraktivním lyžařským střediskem je Molltaler Gletscher, které je známé svou nejdelší lyžařskou podzemní dráhou na světě – Gletcher Expres. Další rakouská lyžařská střediska najdete v Dolním (např. Annaberg, Unterberg) a Horním (např. Hohe Dirn, Wurzeralm) Rakousku, Salzburgsku (např. Flachau, Kitzbuhel, St.Martin), Štýrsku (např. Hohen Tauren, Ramsau), Tyrolsku (např. Innsbruck, Kappl, Oetz) a Vorarlbergsku (např. Arlberg, Zürs).

Dalšími oblíbenými zeměmi, kam Češi obvykle vyráží za zimní turistikou je Slovensko (Javorníky, Malá Fatra, Malé Karpaty, Nízké Tatry, Velká Fatra, Vysoké Tatry, Západní Tatry), Německo (Bavorský les, Černý les, Horní Bavorsko), Francie (Abries, Aravis, Besse, Chamonix, Tignes, Valmeinier), Itálie (Aosta, Benátsko, Friaul, Jižní Tyrolsko, Lombardie, Piemont, Trentino), Švýcarsko (Bern, Centrální Švýcarsko, Graubunden, Východní Švýcarsko, Waadt, Wallis), Slovinsko (Kranjska Gora, Maribor – Pohorje). Již méně častěji se jezdí lyžovat do Dánska, Norska, Finska, Bulharska, Polska, Rumunska, Španělska a Srbska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *