Rubriky
lyžování Francie

Val Cenis – klidné lyžování v srdci Savojska

lyžování Francie - Val Cenis

Francouzské lyžařské středisko Val Cenis je skvělou alternativou pro všechny, kteří chtějí zažít skvělé lyžování v Savojských Alpách, samém srdci francouzského lyžařského ráje, ale nechtějí se vrhat do masových „továren na lyžování“, jak se někdy přezdívá velkým areálům typu Trois Vallées. Val Cenis leží na východě Savojských Alp, nedaleko hranic se Švýcarskem. Nachází se v příjemné výšce čtrnáct set metrů nad mořem, přičemž samotné sjezdovky sahají až do výšky 2800 metrů. O kvalitu sněhu se tedy nemusíte bát ani na jaře.

Vysokohorské lyžování i cvičné svahy pro děti

Celkem vás tady čeká přes sto dvacet kilometrů sjezdovek, což není zrovna málo. Celkem je zde padesát šest tratí – z toho pět černých, třiadvacet červených, osmnáct modrých a deset zelených (cvičných svahů pro začátečníky). Nahoru vás vyvezou dvě moderní kabinové lanovky, čtrnáct sedačkových a jedenáct osobních vleků – celkem teda sedmadvacet přepravních zařízení. Ne všechny sjezdovky jsou zasněžovány, nicméně díky vysoké nadmořské výšce a příznivému klimatu se zde lyžuje až do konce dubna. Sjezdovky jsou široké a často téměř liduprázdné, navíc je zde i hodně volných terénů vhodných pro freeride. Ve středisku jsou také dva velmi dobře vybavené snowparky, takže „prknaři“ rozhodně nepřijdou zkrátka. Pokud máte rádi i klasické lyžování, běžky si s sebou určitě přibalte – zdejší tratě nabízejí nádherné výhledy na téměř čtyřtisícové hory v okolí a přehradu u italských hranic, třetí největší vodní nádrž ve Francii. Líbit se tu bude i rodinám s dětmi a vůbec všem, kteří si chtějí užít kvalitní lyžování, ale nemají rádi masovost, která je s ním často spojena.

Zimní romantika se vším všudy

Středisko v údolí Val Cenis sestává ze dvou menších měst, Lanslevillard a Lanslebourg, které propojuje bezplatný skibus jezdící od rána do večera. Můžete ho tedy využít i k večerní návštěvě sousedního městečka. V prvně jmenovaném najdete krytý bazén s vířivkou a různými atrakcemi a také třeba lezeckou stěnu nebo kluziště. V nedalekém třetím městě Termignonu si zase můžete zajezdit na sáňkařské dráze. Obzvlášť stylové jsou zde ale vyjížďky se psím spřežením – vyveze vás až na vrcholky okolních hor k horským boudám, kde si budete připadat opravdu „seversky“. Zkusit můžete i výlet na sněžnicích s průvodcem. Milovníci dobrých chutí by neměli vynechat návštěvu jednoho ze zdejších typických podniků a ochutnat savojské speciality – sušenou šunku, vynikající sýry nebo domácí borůvkové koláče nebo něco ostřejšího, pálenku génépi, alkohol z pelyňku, který vám možná bude trochu připomínat naši becherovku. A v neposlední řadě můžete obdivovat i místí typickou architekturu. Středisko Val Cenis je zkrátka pro všechny, kteří si chtějí užít tu pravou Francii za příznivou cenu a bez davů lidí.

Ski mapa střediska Val Cenis

val-cenis-ski-mapa

Počasí a aktuální stav sněhu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *