Rubriky
lyžování Švýcarsko

Vallées – švýcarské lyžařské středisko

lyžování Švýcarsko - Vallées

Lyžařské středisko Les Trois Vallées, zkráceně jednoduše Vallées (a v překladu „Čtyři údolí“), se skládá ze čtyř obrovských lyžařských středisek. Leží v nadmořské výšce od 821 m.n.m. do 3330 m.n.m. v jižním Švýcarsku nad údolím řeky Rhony. Dominantními středisky ve Vallées je ve východní části ležící Veysonnaz a v západní části Verbier. Celému údolí pak kraluje hora Mont Fort (3330 m.n.m.), odkud je skvělý výhled na další alpské hory, například i na Matterhorn, Mt.Blanc nebo na masiv Jungfrau.

Čtyři obrovská lyžařská střediska

Celkem je ve středisku 168 tratí, které měří 331 kilometrů. Jsou rozděleny na 16 černých, 89 červených a 62 modrých sjezdovek. Uměle zasněžováno může být až 41% sjezdovek.

Středisko Čtyři údolí je rozděleno na dvě hlavní části – východní část La Printze s centrem ve Veysonnaz a západní část s centrem ve Verbier. Obě části jsou propojeny ve stanici Tortin pod Mont Fort, avšak kvůli nízkému počtu a kapacitě propojovacích lanovek a vleků je přejezd z jednoho konce údolí do druhého poněkud zdlouhavý.

Nejdelší 15 km dlouhý sjezd

Nejnáročnější tratě vedou z Mont Fort do Verbier nebo až do Le Chables (nejníže položený areál střediska), kterýžto sjezd je dlouhý neuvěřitelných 15 kilometrů. V části okolo Veysonnaz si nesmíte nechat ujít trať Světového poháru tzv. „Medvědí sjezdovku“ (Piste de l’Ours). V areálu Nedaz se zase nachází tratě vhodné zejména pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. V okolí Mont Fort je také spousta příležitostí k freeride jízdě.

Běžci na lyžích využívají nejvíce běžkařských tratí v okolí Verbier, kde je přibližně 30 okruhů.

Celkem je ve středisku šest snowparků se širokou nabídkou možností k vyžití.

K přepravě turistů je k dispozici 50 kotevních vleků, 35 sedačkových lanovek a 18 kabinkových lanovek. Všechny vleky a lanovky jsou schopny za jednu hodinu přepravit až 80 000 osob.

Po lyžování nabízí okolí Verbier, kde můžete navštívit bazén, saunu, fitness, solárium, nebo si můžete zahrát golf, squash či tenis. V okolí se dá také vydat na pěší výlet nebo na výlet na sněžnicích. Samozřejmostí je také několik restaurací a barů.

Toto středisko lyžování ve Švýcarsku je od Prahy vzdáleno 970 kilometrů.

Vallées on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line ve švýcarském středisku Vallées —> počasí Vallées.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *