Rubriky
lyžování Itálie

Tarvisio – nedaleká Itálie za dobrou cenu

Italské lyžařské středisko Tarvisio, ležící v nejzazší východní části italských Alp, zná většina cestovatelů spíš jako město, kudy se projíždí na letní dovolenou k Jadranu a kde se vždycky výhodně nakoupí na gigantických trzích. V zimě je ale město rájem sjezdařů a běžkařů. Leží ve výšce sedm set padesát metrů nad mořem, samotné sjezdovky ale sahají až o tisíc metrů výše. Areál je navíc kompletně zasněžován, takže nehrozí nedostatek sněhové pokrývky. Výhodná je i vzdálenost areálu (zvláště pro moravské lyžaře – jen něco málo přes pět set kilometrů) a dobré ceny služeb.

Dobrý výběr sjezdovek a ráj běžkařů

Středisko není příliš rozlehlé, je zde dvaatřicet kilometrů sjezdovek. Osm kilometrů z toho zaujímají černé, deset připadá červeným a čtrnáct kilometrů je modrých. Nahoru vás vyvezou tři pohodlné kabiny, sedm sedaček a dva osobní vleky. Zaručeně nejlepší červený sjezd zažijete na sjezdovce Prampero, která se táhne z nejvyššího vrcholu střediska Monte Santo di Lussari až k nástupní stanici lanovky. Převýšení sjezdovky činí úctyhodných tisíc metrů a patří ke zdejším nejdelším tratím. Na její větší polovině si také můžete užít večerní lyžování. Ti, kterým by zdejší nabídka sjezdovek byla málo, určitě ocení možnost na svůj skipas celkem dvakrát navštívit nedaleká střediska Stella Nevea/Bovec (propojený italsko-slovinský areál), Ravascletto/Zoncolan, příjemné, menší, ale dobře vybavené italské středisko, nebo areál Forni di Sopra. Na své si zde přijdou i děti a začátečníci, pro které jsou připraveny kratší svahy na úpatí areálu. Možná nejvíc ale ocení dovolenou zde běžkaři. Celkem zde na ně čeká krásných dvaapadesát kilometrů běžeckých tratí, které jsou kolébkou italských reprezentantů. Kdo by si ostatně nechtěl zaběhat na tratích, kde začínal a trénuje třeba Giorgio di Centa, dvojnásobný zlatý medailista z Turína?

Po lyžích zase na lyže nebo za horskou zábavou

S nabídkou dalšího vyžití je to zde už ale poněkud horší. Ve městě chybí krytý bazén nebo třeba sportovní stadion s tenisovou halou. Nejbližší zimní stadion s ledovou plochou je v pětadvacet kilometrů vzdálené Pontebbě. Tarvisio tedy spíše nabízí dobré podmínky pro všemožné lyžařské nadšence – skialpinisty a milovníky telemarku (vybavení nabízí zdejší půjčovny) a vyzkoušet můžete i jiné zážitkové aktivity, jako jízdu se psím spřežením nebo třeba výlet na sněžnicích. Samozřejmě můžete využít nabídky nočního lyžování na dlouhé červené sjezdovce Prampero. Tarvisio je poměrně velké město, takže zde nebudete ochuzeni ani o lákavou nabídku všemožných barů a restaurací.

Ski mapa Tarvisio

Aktuální počasí a stav sněhu Tarvisio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *