Rubriky
lyžování Itálie

Solda – Sulden – slouhá sezóna v ráji sněhu

Italské lyžařské středisko Solda – Sulden leží ve dvojjazyčné italsko-německé oblasti Jižního Tyrolska, což je poznat i z dvojího názvu horského města. Samotné středisko leží v úctyhodné nadmořské výšce devatenáct set metrů. Ačkoli tedy nejde o ledovec, lyžařská sezona zde často začíná už v říjnu a končí až v květnu. Ideální lokalita pro všechny nadšené lyžaře, kteří jsou už s příchodem podzimu nedočkaví a nemají pokoj ani po konci sezony. Středisko se navíc nachází v chráněné oblasti národního parku Stelvio, který je charakteristický jak krásnou přírodou, tak chladným zimním podnebím a mnoha slunečnými dny, takže o sníh a hezké počasí nouzi mít rozhodně nebudete.

Slunečné údolí pod nejvyšší horou Jižního Tyrolska

Celkem si zde zalyžujete na jednačtyřiceti kilometrech sjezdovek. Z toho je deset kilometrů černých, pětadvacet červených a jen šest modrých. Na první pohled tedy středisko spíše pro pokročilé lyžaře. Na svahy vás vyveze celkem jedenáct přepravních zařízení: dvě gondolové kabiny, šest sedaček a tři osobní vleky. Celý areál Sulden tvoří tři menší, vzájemně propojené. Milovníci sluníčka ocení zdejší možnost lyžovat tak, aby nebyli ani chvíli ve stínu. tedy ráno v areálu Langenstein, přes poledne v Kanzelu a odpoledne ve středisku Madritsch. Právě z posledně jmenovaného je nejkrásnější výhled do okolí, na třítisícové vrcholy Ortler, Königspitze a Gran Zebru. Ve středisku Madrtitsch je také nejdelší sjezdovka celého areálu, jedenáctikilometrová modro-červená s krásnými výhledy. Prudší sjezdovky a široké carvingové pak najdete především v obou dříve zmíněných areálech. Úplně s prázdnou neodejdou ani snowboardisté, kteří si mohou zařádit na half-pipe v nadmořské výšce téměř tři tisíce metrů. Na běžkaře čeká jedna z nejvýše položených běžeckých stop, osmikilometrová osvětlená trať, kterou využívají pro své tréninky i závodní běžkaři. Nespornou výhodou jsou i nástupy na lanovky, které vedou prakticky přímo z města.

Ráj milovníků zimních sportů

O něco chudší je nabídka polyžařského vyžití. Sulden je rájem především pro milovníky zimních sportů – populární je v této lokalitě ice-climbing a masiv Ortler je také výzvou pro všechny skialpinisty. Třikrát týdně je také otevřená osvětlená sáňkařská dráha. Veřejný krytý bazén zde nenajdete, ty jsou zde pouze v hotelích. Pokud se tedy neobejdete bez wellness nebo plavání, musíte se podívat po nabídkách hotelů. Co je zde ovšem vyhlášené, jsou místní podniky, kde můžete strávit příjemný večer. Zdejší bary a restaurace nabízejí (nejen) místní speciality, které byste si neměli nechat ujít. A pokud se chcete poučit o historii sportu, určitě stojí za to navštívit zdejší muzeum proslulého horolezce Reinholda Messnera.

Ski mapa Solda – Sulden

Aktuální počasí a stav sněhu Solda – Sulden

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *