Rubriky
lyžování Slovensko

Štrbské Pleso – slovenské lyžařské středisko

Štrbské Pleso - slovenské lyžařské středisko

Štrbské Pleso je nejvýše položeným lyžařským střediskem na Slovensku, leží ve výšce od 1346 m.n.m. do 1840 m.n.m. Nachází se u břehů stejnojmenného jezera. Již od svého založení je osada hojně navštěvována turisty. Toto středisko lyžování bývá označováno jako nejnavštěvovanější středisko ve Vysokých Tatrách vůbec. Každý rok se tu koná závod o Tatranský pohár a i řada důležitých soutěží evropského formátu pod záštitou světového a evropského poháru FIS.

Co areál nabízí?

Lyžařská sezóna zde obvykle začíná na začátku listopadu a končí začátkem května. Areál nabízí lyžařům skvěle udržované sjezdovky a tratě, které se nachází převážně na jihovýchodním svahu Štrbského Soliska. Všechny sjezdovky je možno při nedostatku sněhu i uměle zasněžit. Sjezdovky měří celkem 4,5 kilometru, na 380 metrech z nich je možné i noční lyžování za umělého osvětlení (do šesti do devíti hodin večer). Pro nezkušené lyžaře je zde připravena jedna modrá sjezdovka a pro ty pokročilejší či úplné profesionály je zde 5 červených sjezdovek. Na vrchol svahu vás pak vyveze jeden z pěti vleků, či jedna ze dvou sedačkových lanovek. Běžkařům se bude jistě líbit 42,5 kilometrů běžeckých tratí. V areálu jsou přístupné i dva skokanské můstky, díky kterému (a také díky běžkařským drahám) nabývá středisko mezinárodního významu. V roce 1970 se zde konalo mistrovství světa v klasickém lyžování.

Ve středisku se nachází i lyžařská škola pro děti a dospělé, v půjčovně je možné zapůjčit si lyže, odvážnější mohou zkusit paragliding, a po náročném dni je příjemné využít krytého bazénu.

Ve středisku se nalézá i snowpark s názvem Snow Vysoké Tatry, kde je možné vypůjčit si lyže nebo snowboardy. Od února 2009 je pak snowboardistům zpřístupněn snowpark na levé straně svahu Interski, kde je připravena spousta překážek s možností jumpování.

I když Štrbské Pleso patří mezi menší střediska lyžování na Slovensku, dá se to částečně vynahradit návštěvou některých dalších blízkých areálů, nejblíže jsou například Starý Smokovec nebo Tatranská Lomnica.

Od Prahy je Štrbské Pleso vzdáleno 530 kilometrů, z Brna 330 kilometrů.

Štrbské Pleso on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line ve slovenském středisku Štrbské Pleso —> počasí Štrbské Pleso.

Ski mapa střediska Štrbské Pleso

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *