Rubriky
PR

Snowboarding – historie, závody a výuka

hlavicka

Snowboarding neboli SNB je sport, který je provozovaný na sněhu. Ke snowboardingu potřebujete prkno, na kterém jste připoutáni oběma nohama. Je podobný letnímu sportu, který je pojmenován jako skateboarding. Snowboarding je velice rozšířený a najdeme ho dokonce i od roku 1998 na zimních olympijských hrách. Na tyto hry si určitě bude pamatovat každý, protože v Naganu vyhráli naši hokejisté zlaté olympijské medaile.

Historie snowboardingu

První kdo se pokoušel o snowboarding, byl Američan Sherman Poppen v roce 1965. On byl první, kdo spojil dvě lyže, pak ke špičce přimotal provázek. Tímto pokusem vlastně vytvořil první model snowboardu. Tenkrát se mu říkalo „snurfer“. Tento název dostal proto, že se jízda na něm více podobala surfování na vodě.

Prvním kdo začal oficiálně vyrábět snowboardy, byl Jake Burton Carpenter. Opravil všechny chyby, které měl „snufter“ a na desku posléze připevnil vázání. Vyrábět snowboardy ho bavilo, tak založil firmu Burton Snowboards. Přibližně ve stejné době zase Tom Sims založil firmu Sims. Také to byl Američan.

Snowboarding nebyl dlouhou dobu uznávaným sportem. Dlouhou dobu nemohli snowboardisté navštěvovat zimní střediska jako lyžaři. Až v 90. letech se snowboarding více rozrůstá.

Snowboardingové závody

Snowboardisté závodí v několika snowboardových disciplínách. Jsou to tzv. alpské disciplíny a free disciplíny. Oboje disciplíny se dělí ještě na další druhy. Mezi alpské patří třeba obří slalom nebo super-g. Ve free disciplínách to pak je big air, freeride nebo half-pipe na U-Rampě.

Historicky první snowboardové závody se konaly v Coloradu v roce 1981, ve kterých vyhrál Tom Sims.

Jak se naučit na snowboardu?

Jízda na snowboardu je daleko těžší než jízda na lyžích. Pokud se rozhodnete pro samostudium jízdy na snowboardu tak musíte počítat s tím, že Vám toto studium zabere příliš mnoho času. Dá se říct, že několik desítek hodin. Osvědčeným způsobem je najmutí si instruktora, který Vás jízdu na snowboardu naučí za několik hodin. Lyžařská a snowboardová škola YettiSchool má profesionální instruktory, kteří Vás snowboarding zcela určitě naučí. Pokud se rozhodnete pro individuální výuku, tak si sice připlatíte, ale instruktor se Vám bude více věnovat a budete se zlepšovat každou minutou. YettiSchool má na svých stránkách vypracován přehledný ceník, ve kterém můžete vidět, že 1 hodina individuální výuky na snowboardu Vás přijde na 280Kč. Skupinovou výuku můžete mít už za 250Kč na 2 hodiny, ale musíte také počítat s tím, že ve skupině budete minimálně čtyři začínající snowboardisté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *