Rubriky
lyžování Švýcarsko

Pilatus – švýcarské lyžařské středisko

lyžování Švýcarsko - Pilatus

Pilatus, malé lyžařské středisko v centrálním Švýcarsku nedaleko města Luzern, nese název podle stejnojmenné hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce přes dva tisíce sto metrů. Jméno má podle Pontia Pilata, Ježíšova soudce, který je zde podle legendy pohřben. Vrchol je dosažitelný pověstnou zubačkovou dráhou, nejstrmější tohoto typu na světě. je však v provozu jen přes letní sezonu, tedy od května do října nebo listopadu. Pokud se s ní chcete svézt, musíte sem jet právě v těchto měsících. Celoročně se nahoru vyvezete panoramatickou gondolovou lanovkou.

Výhled na celé střední Švýcarsko!

Samotný lyžařský areál není nijak veliký, ale jeho rozloha je vykompenzována nádhernou polohou a výhledem na celé střední Švýcarsko. Je zde jen něco málo přes deset kilometrů sjezdovek. Čtyři startují z výčnělku Fräkmüntegg (sedmnáct set metrů nad mořem), a sice dvousetmetrová modrá, kilometrová červená, a dvě tříkilometrové, modrá a červená, které končí v tisíci metrech nad mořem. Potom je zde ještě další tříkilometrová červená sjezdovka, na kterou se vyvezete lanovkou přímo z parkoviště v městečku Kriens za deset minut. Nahoru váz vyveze panoramatické gondolové lanovky pro čtyři osoby a lanovka se dvěma kabinami pro čtyřicet osob, kterou se svezete až na vrchol hory Pilatus.

Nejen lyžování, ale také si můžete zde vyzkoušet vysokohorskou turistiku

Do tohoto střediska se ale nejezdí jen kvůli lyžování, ale také za zimní vysokohorskou turistikou, kterou je tato oblast (stejně jako celé Švýcarsko) vyhlášená. Z ostatních sportů můžete vyzkoušet sáňkování na šestikilometrové dráze, jízdu na skibobu, nebo airboard, adrenalinovou jízdu na nafukovacím „vznášedle“, případně si zapůjčit sněžnice a vychutnat si výlet pod vedením horského vůdce. Co se týče polyžařské zábavy, patří toto středisko mezi ty klidnější. Rozhodně si ale nenechte ujít některou ze švýcarských specialit ve zdejších restauracích nebo návštěvu krásného nedalekého města Luzern s histrockým dřevěným mostem ze čtrnáctého století a dalšími památkami, mnoha obchody, restauracemi, luxusními hotely, krásným výhledem na hory a jezero Vierwaldstädtersee.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *