Rubriky
lyžování Česko

Monínec u Javorové skály – lyžařské středisko

dobrelyzovani_cz_foto_27

V oblasti zvané Česká Sibiř, uprostřed Čech, vznikl ojedinělý projekt sportovního a rekreačního střediska s celoročním využitím. Areál se nachází na severní straně Javorové skály. Monínec má nižší nadmořskou výšku než jiná horská střediska, to však provozovatele neznepokojuje.

Sibiř v Česku

Díky zdejší větší vlhkosti vzduchu se může vyrábět umělý sníh už při -1,2 °C. Jelikož středisko na Středočeské pahorkatině nemá podobné sněhové dispozice jako „opravdové“ hory, volila se zde proto jistota a investovalo se do plně automatického systému technického zasněžování (Technoalpin). Středisko je svou útulností a rodinnou atmosférou ideálním cílem spousty lidí.

Středisko vzniklo koncem roku 2008 a je vybaveno tou nejmodernější horskou technologií. Například je zde čtyřsedačková lanová dráha POMA, měřící 1150 metrů s přepravní kapacitou 2400 osob za hodinu. Tato lanovka obsluhuje červenou sjezdovku, která je v celé své délce zasněžována technickým sněhem a dále je také osvětlena pro vyčerní lyžování. V horní části sjezdovky se nachází nový dvoumístný vlek s názvem Dopppelmayr, který má přepravní kapacitu 1200 osob za hodinu. Pod penzionem se nachází 170 m dlouhá sjezdovka, která slouží především pro místní lyžařskou školu MARO a začátečníkům.

V areálu Monínec se dále nachází dětská cvičební loučka a snowpark.

Ubytování

Nabídku ubytování zde poskytují například dva apartmánové domy s kapacitou 54 lůžek v evropském standardu, které se nachází v prostorách nástupu na lanovou dráhu. Občerstvení či odpočinek je možné využít ve velice prostorné restauraci v alpském stylu s dvěma sty místy uvnitř a stejným počtem míst na terase. A v neposlední řadě zde můžete využít moderní půjčovnu, servis a prodejnu sportovních doplňků. Připraveno je tady také velké a hlavně bezplatné parkoviště, a to přímo u nástupu.

Tento zcela nový areál na České Sibiři, který vznikl ze základů malé cvičné sjezdovky a z rekreačního komplexu Monínec, dnes může nabídnout nejen Středočechům plnohodnotné lyžování bez nutného dalekého cestování. Z Tábora do lyžařského střediska Monínec je to pouhých 30 km a z Prahy pak 80 kilometrů.

Výdaje za permanentku

Ani za permanentku zde nevydáte výrazněji více peněz než v jiných střediscích. Možná naopak. Celodenní permanentka vyjde dospělého člověka na 490 korun, děti pak na 350 Kč.

Jen pro zajímavost – náklady na vybudování celého nového lyžařského areálu činily 170 miliónů korun. Investor dostal státní dotaci z evropských fondů 50 milionů korun a zbytek hradil ze svých vlastních zdrojů.

Ski mapa Monínce

monínec-skimapa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *