Rubriky
lyžování Slovensko

Donovaly – slovenské lyžařské středisko

Donovaly - slovenské lyžařské středisko

Jedno z nejznámějších středisek lyžování na Slovensku, Donovaly, leží v nadmořské výšce od 915m.n.m. do 1360m.n.m. Nachází se na rozhraní národního parku Nízké Tatry a Velká Fatra, 25 kilometrů od Bánské Bystrice. Donovaly jsou řazeny mezi nejlepší slovenská lyžařská střediska vůbec.

Sedm sjezdovek

Celkem je zde 7 lyžařských tratí, které dohromady měří 11 kilometrů. Z toho jsou 2 červené sjezdovky a 5 modrých sjezdovek. Ve středisku je možné i noční lyžování. Z 11ti kilometrů tratí mohou být uměle zasněženy 4 kilometry (20ha). Celý areál je určen spíše začátečním lyžařům.

Čtyři běžkařské okruhy

Pro běžkaře jsou zde udržovány čtyři běžecké okruhy – 8, 12, 18 a 20 kilometrů. Snowboardistům je k dispozici jeden rozsáhlý snowpark.

K přepravě turistů zde slouží 14 kotevních vleků, 1 kabinková lanovka a 2 sedačkové lanovky (trojsedačková na Novú Hoľu a čtyřsedačková na Záhradiště). Všechny jsou schopny přepravit za hodinu až 10 000 osob.

Škola paraglidingu

Ve středisku se nalézá i škola paraglidingu, a přímo z vrcholu Nové Hole, kam vás zaveze trojsedačková lanovka, je pak možné paragliding vyzkoušet. Z tohoto vrcholu je také možné sjet na lyžích dolů do Donoval po červené sjezdovce, sjezd je dlouhý 2,2 kilometru a převýšení je 450 metrů. Oblíbená je také noční diskotéka na sněhu.

Spousta návštěvníků do střediska jezdí také kvůli mezinárodním závodům ve psích spřeženích. U blízké benzinové pumpy (Mišútoch) je velké přírodní kluziště. V zimě se zde také ve spolupráci s horskou službou pořádají kurzy horolezectví a ski alpinismu. Zabavit se také můžete na laserové střelnici, která se nalézá přímo ve středisku.

Krytý bazén

V Donovalech můžete také využít obchodů se sportovními potřebami, krytého bazénu nebo relaxačních služeb.

Sezóna trvá od začátku prosince do poloviny dubna. Skipas pro dospělého člověka na šest dní pořídíte za 109 EUR.

Vzdálenost z Prahy do Donoval je 510 kilometrů.

Donovaly on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line ve slovenském středisku Donovaly —> počasí Donovaly.

Ski mapa střediska Donovaly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *