Rubriky
lyžování Rakousko

Axamer – olympijské lyžování v Rakousku

Rakouský lyžařský areál Axamer Lizum leží jen několik málo kilometrů od Innsbrucku a je velmi snadno dostupný z dálnice. Středisko není tak rozlehlé, jako nejznámější rakouské areály, ale vyniká mnoha kvalitami: za mnohé mluví už pořadatelství lyžařských závodů, olympijských her v letech 1964 a 1976. Sice je to už nějaký ten rok zpátky, nicméně středisko stále dbá o svoji olympijskou pověst, čehož jsou důkazem i zdejší perfektně upravované sjezdovky a kvalita služeb a mimolyžařské nabídky. Z Prahy sem dojedete po pěti stech sedmdesáti kilometrech, z Brna je to zhruba o šedesát kilometrů navíc.

Spousta možností pro milovníky lyžování

Celkem si zde zalyžujete na dvaačtyřiceti kilometrech sjezdovek. Děvět kilometrů je modrých, jednadvacet červených a úctyhodných jedenáct černých (což je čtvrtina celkové délky tratí). nahoru vás vyveze jedna velká pozemní lanová dráha, jedna kabinová lanovka, šest sedaček a tři osobní vleky. I nadmořská výška areálu je zárukou kvalitního sněhu. Nástupy lanovek začínají přímo u parkovišť v oblasti Axamer Lizum, v šestnácti stech metrech, a vedou až na zdejší nejvyšší vrchol Hoadl (2340 metrů nad mořem), odkud vedou i ta nejlepší olympijské červené sjezdovky. Černá slalomová sjezdovka se pak táhne naproti, na druhé straně areálu, z dvoutisícovky Birgitzköpfl. Na stejné straně na úpatí hory pak najdete zdejší funpark a kratší modré svahy pro děti a začátečníky. Areál je navíc přímo prošpikovaný horskými chatami nejen s dobrým jídlem, ale také krásným výhledem na okolní horstva. K lyžařskému areálu se dostanete pohodlně autem nebo místním skibusem ze všech přilehlých horských městeček (Axams, Birgitz, Grinzens, Götzens). Zpět už se dostanete pohodlně na lyžích (po černém svahu do Axamsu a po červeném do Götzens). Středisko je součástí Olympia-Welt-Innsbruck, olympijské oblasti propojené sítí skibusů zdarma. pokud si tedy koupíte kompletní skipas, můžete si zalyžovat celkem na dvou stech osmdesáti kilometrech svahů v celé oblasti.

Po lyžích: do bazénu, na party nebo do opery?

Kromě lyžování si zde můžete užít i jiných zimních radovánek, jako je třeba jízda na saních po zdejší sáňkařské dráze, pěší výlety s pochodněmi a ochutnávkou místních specialit v horské chatě, noční lyžování. Jako každé olympijské středisko, i Axamer nabízí dost večerní zábavy v après-ski barech, party se živou hudbou nebo stylové podniky s bohatou nabídkou rakouských i zahraničních piv, vín a kořalek a samozřejmě i dobrého jídla. K dispozici je samozřejmě i mnoho aktivních radovánek – třeba bruslení, curling, bowling a také zánovní sportovní a wellness centrum s krytými i venkovními bazény, saunami a vířivkami. Milovníci městské atmosféry se ale klidně mohou zajet do nedalekého Innsbrucku, zajít na nákupy, do restaurace nebo třeba i strávit večer v opeře.

Ski mapa střediska Axamer

Aktuální počasí a stav sněhu Axamer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *