Rubriky
lyžování Slovensko

Starý Smokovec – slovenské lyžařské středisko

lyžování Slovensko - Starý Smokovec

Lyžařské středisko Starý Smokovec je nejstarší tatranskou osadou, v současnosti administrativním centrem Vysokých Tater. Sídlí zde městský úřad, centrum Tatranské horské služby. Je také významným dopravním uzlem. Leží v nadmořské výšce od 800 m.n.m. do 1480 m.n.m. na jižním svahu Vysokých Tater. Dominantou střediska je Slavkovský štít (2452 m.n.m.). Starý Smokovec je známý zvláště jako centrum pro klimatické koupele, navíc se řadí mezi nejkrásnější horská střediska na Slovensku, což alespoň trochu vyvažuje chudou nabídku pro sjezdové lyžování.

Sjezdovky pro lyžování

Celkem je zde 5 kilometrů tratí, které jsou rozděleny na 4 sjezdovky. Jsou zde 3 modré a jedna červená sjezdovka. Uměle zasněženo může být 20% tratí. Tratě jsou vhodné jak pro zkušené lyžaře, tak i pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Další lyžařské tratě se nachází v blízké Tatranské Lomnici (od Starého Smokovce je vzdáleno 6 kilometrů) nebo v lyžařském areálu Štrbské Pleso (15 kilometrů od Starého Smokovce). Navíc Starý Smokovec a Nový Smokovec spojuje tzv. tatranská električka (železnice).

Upravené tratě pro běžkaře

Běžkařům udělají jistě radost tři dlouhé tratě upravované pro běh na lyžích. Je to trasa Dolný Smokovec – Nový Smokovec, která je dlouhá 5 kilometrů. Další trasa je Starý Smokovec – Tatranská Polianka, ta je dlouhá 7 kilometrů. Třetí trasa je Tatranská Polianka – Gerlachov, a ta je dlouhá 15 kilometrů.

Ve středisku se nachází i snowpark. Pro přepravu turistů je v provozu 6 kotevních vleků a 1 sedačková lanovka. Lanovky a vleky jsou schopny za hodinu přepravit až 4000 osob.

Z polyžařských aktivit středisko nabízí možnost využití sáňkařské a bobové dráhy Hrebienok – Starý Smokovec v délce přes 3 kilometry. V blízkosti střediska se nachází i termální bazény a aquaparky.

Sezóna zde trvá od listopadu do března. Skipas na jeden den pro dospělého pořídíte za 26 EUR a na šest dní za 155 EUR. Vzdálenost z Prahy do Starého Smokovce je 560 kilometrů.

Mapa lyžařského areálu Starý Smokovec

stary-smokovec-ski-mapa

Počasí a stav sněhu on-line

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *