Rubriky
lyžování Česko

Postřehy ze silvestra stráveného v Rokytnici nad Jizerou

Plánujete trávit silvestr 2013 na horách v České republice, a ještě nevíte, kam se přesně vydat? Chcete být někde, kde není nuda, a kde se dá lyžovat i vyrazit na běžky? Tento článek shrne hlavní poznatky ze silvestra roku 2012, který jsem strávila v západních Krkonoších.

Skiareál Rokytnice nad Jizerou je perfektním místem pro jednotlivce i skupiny, najdete zde dvě sedačkové lanovky a dohromady deset lyžařských vleků. Milovníci snowboardů si zde jistě užijí snowpark a pokud se ubytujete v hotelu, který neleží přímo u sjezdovky, není zde žádná překážka. Toto zimní středisko má totiž i svůj skibus, který vás zcela zdarma dopraví až ke sjezdovce. Pokud přijedete vlastím vozem, k dispozici vám budou 4 velká parkoviště.

Běžkařské podmínky

Běžkaři jistě uvítají přes 50 kilometrů upravených tratí v okolí Rokytnice, které navazují i na ty vzdálenější. Pozor si však musíte dát na kvalitu sněhu, která se odvíjí od doby, po kterou sníh na trati leží. Okolo silvestra se totiž můžete dočkat starého sněhu, špatně upravených tratí a obecně stížených podmínek. Z vlastní zkušenosti s běžkařskými tratěmi v okolí Rokytnice mohu potvrdit, že v závěru roku 2012 byly podmínky nepříznivé a stopa zledovatělá. Zkontrolujte si proto kvalitu sněhu a tratí, ještě před tím než vyrazíte, na těchto webových stránkách.

fronta k lanovce Lysá Hora

Lyžování a situace na svahu

Sjezdařský areál je otevřen každý den od osmi hodin ráno a poslední jízdy jsou ve čtyři hodiny odpoledne. Okolo Vánoc a přímo 31. prosince jsou však sjezdovky plnější než v jiné části roku, takže musíte počítat s frontami u vleků. Zkuste si proto přivstat a začít lyžovat už v 8 hodin ráno (permanentka na 4 hodiny stojí od 310 Kč do 470 Kč). protože po desáté už je na sjezdovkách daleko více lidí než v ranních hodinách, a kvalita sněhu ze začíná zhoršovat. Setkat se můžete i s vydřenými dojezdy k lanovkám, které určitě nejsou ničím příjemným pro vás ani vaše lyže. Dále bych vám doporučila sledovat předpověď počasí, protože sněhové i teplotní podmínky se mohou ze dne na den rapidně změnit. Na konci roku 2012 panovalo v Rokytnici nádherné slunečné počasí. S jednatřicátým prosincem se však podmínky změnily a po celý den na svahu panovala nepropustná hustá mlha, ve které nebylo vidět zhola nic.

silvestrovské lyžování s mlhou

Pokud nepřijedete na hory se svým vlastním vybavením, nebo se vám náhodou při lyžování rozbije, nemusíte zoufat. V Rokytnici nad Jizerou je asi 8 půjčoven zimního vybavení a půlka z nich provozuje i opravu a servis. Půjčení lyží na jeden den stojí od 150 Kč, vše ale záleží na konkrétní půjčovně.

Restaurace, noční zábava a obchody

Na silvestra je mnoho obchodů v celé republice zavřených, což platí i u tohoto města. Jediným záchytným bodem je zde velký obchodní řetězec TESCO, který zůstává otevřený i v tento den. Problém nastává ve chvíli, kdy se do největšího a prakticky jediného obchodu sjedou všichni lidé, trávící svou dovolenou a poslední den roku v Rokytnici. Tento obchod je tedy hlavně na silvestra přeplněný a pokud nenakoupíte hned ráno, po několika hodinách budou regály v obchodě prázdné. Pokud nevíte, jak se k TESCU dostat, na těchto webových stránkách naleznete otvírací dobu i přesnou polohu obchodu.

Dne 31. prosince mohou problémy nastat i v restauracích, které se právě v tento den těší velké oblibě. Restaurace Dvoračky, která se nachází na horském hotelu Štumpovka, nabízí sice 200 míst k sezení, ale právě v tento den jsem se svými přáteli stolu ani obsluhy nedočkala. A stejně s námi i další hladové skupiny lidí. Na nekuřácké horské chatě Skácelka, která leží přímo uprostřed skiareálu, vaří sice do 14:00, ale když jsme si chtěli objednat oběd(ve 13:00), bylo nám řečeno, že bohužel v kuchyni už nic neuvaří. Štěstí jsme měli až v hotelu u Krakonoše, v nově zrekonstruované restauraci, kde jsme se konečně dočkali zaslouženého oběda. Pokud chcete o této restauraci vědět více informací, podívejte se na jejich oficiální stránky.

oběd v restauraci hotelu Krakonoš

Pro večerní trávení volného času vám jistě přijdou vhod hned dvě diskotéky. První z nich se jmenuje Šnekolend, kde se můžete pohodlně navečeřet v restauraci, a suchou nohou rovnou přejít do music clubu. Otevřeno je mimo neděle denně od 21:00 do 04:00 a míchané nápoje si zde koupíte už od 35 Kč. Na silvestra se však zrovna sem přesune mnoho lidí a díky poměrně dražšímu vstupnému jsme se rozhodli pro jiný lokál. Druhou diskotékou je Music club Kino, který je otevřen pouze o víkendech. Míchané nápoje zde stojí kolem 100 Kč, ale jinak se zde můžete bavit opravdu do sytosti, klidně i na pódiu.

Silvestr roku 2012 je sice dávno za námi, ale můžete se nechat inspirovat tímto článkem a začít přemýšlet o tom, kam vyrazíte na silvestra 2013. Jarní prázdniny jsou teprve před námi, takže pokud sháníte nějaký pobyt na horách, podívejte se třeba na stránky zima.ehotel.cz a zkuste si vybrat z nabídky hotelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *