Rubriky
PR

Poprvé na lyžích. Jaké lyžařské vybavení opravdu potřebujete?

detske-lyzovani-650

Lyžařský výcvik „lyžák“ je velká událost. Ratolest vám na týden zmizí z dohledu, přičemž většinu dní stráví na svahu v doprovodu ostatních spolužáků. Určitě je vám jasné, že svým lyžařským vybavením si rozhodně nechce udělat ostudu. A to něco stojí. Na bezpečnosti se šetřit nevyplácí, kde tedy uspořit, a jak najít parádní výbavu za férovou cenu?

Při výběru dětských lyží vsaďte na snadno ovladatelné carvingové modely, s nimiž se jednoduše zatáčí. Lyže by měly mít lehké pěnové jádro, a vázání, které včas dětskému lyžaři vypne, když je potřeba. Doporučená délka lyží pro děti je mezi bradou a kořenem nosu. S delšími se příliš nadřou, a navíc se jim špatně zatáčí. Častý mýtus „S kratšími lyžemi se líp jezdí“ není pravdivý. Podobně jako u delších lyží, se dítě bude jen více namáhat a lyže nebudou plnit tu správnou funkci.

U mladších lyžařů je navíc velmi důležité, jak lyže vypadají. Kvalitní a levné lyže, které od nových dělí jen jeden den na sněhu, seženete v lyžařském bazaru. U dětských modelů můžete narazit na malý počet kusů, proto dobře zvolte, kde se po nich poohlédnete. Největší lyžařský bazar v ČR Happy Sport nabízí pestrý výběr lyžařského vybavení napříč všemi věkovými kategoriemi.

Dětské lyže nechte seřídit na seřizovacím stroji, který najdete v lepších prodejnách. Je to bezpečnější, a budete mít jistotu, že je to správně.

Jak vybrat lyžáky?

Pevné boty jsou kromě lyží druhou nejdůležitější součástí lyžařské výbavy. Dbejte na to, aby se v nich vaše ratolest cítila maximálně pohodlně. Nemá smysl kupovat jí boty větší. Dítě by mělo mít ve špičce boty místo na prst, zhruba 1 – 1,5 cm. Jestliže bude mít místa více, hrozí, že si v lyžácích při pádu zkroutí nohu dříve, než mu vypne bezpečnostní vázání. Taková situace může vést až ke zlomenině.

Ideální a levnou variantou je v případě dospívajících dětí vybrat lyžařské boty z lyžařského bazaru. Pokud z nich dítě vyroste, pořád máte šanci je v bazaru opět výhodně prodat.

Jezdí se ještě s hůlkami?

Hůlky ulehčují balancování na svahu a slouží jako bezpečná opora začínajícího lyžaře. Úplným začátečníkům a malým dětem je ale nedoporučujeme. S hůlkami se mohou velmi jednoduše zaklánět a nedodržovat správný lyžařský postoj. Pokud hůlky pořizujete, kupte je až dětem starším 10 let.

detske-lyze-1000

Při jejich výběru je nejdůležitějším parametrem délka. Tu správnou určíte hned několika způsoby. Úplně nejlepší je, když má výrobce doporučující tabulku, která zohledňuje délku hole s výškou lyžaře. Ne všichni ji však používají. Obecně lze tedy říct, že vaše předloktí by při uchopení hole mělo být vodorovné, případně mírně směřovat dolů. Také funguje vynásobit výšku lyžaře číslem 0,7.

Je přilba povinná?

Helmu většina lidí ocení až po úrazu. I když její nošení zatím u nás není povinné, neměla by v dětské výbavě chybět. Navíc dobře chrání před chladem i sněžením. Lyžařská helma nesmí dětem zmenšovat zorný úhel a omezovat sluch.

Veškeré vybavení seženete nové i bazarové, a můžete si jej také půjčit. U malých dětí se nákup nebo půjčka bazarového vybavení zpravidla doporučuje, jelikož rostou, a vy tak nemusíte každoročně vydávat velké sumy za nové produkty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *