Rubriky
lyžování Česko

Černá hora – Jánské Lázně – lyžařské středisko v Krkonoších

dobrelyzovani_cz_foto_05

Janské Lázně jsou významným lázeňským a turistickým střediskem nacházejícím se na východu Krkonoš, v údolí Janského potoka pod Černou Horou. V současné době lyžařský areál Černá hora – Janské Lázně prochází dynamickým rozvojem, v rámci kategorizace lyžařských středisek v České republice se zařadil na skvělé 2. místo v ČR.

Sjezdové lyžování

Hlavní tratě pro sjezdové lyžování se nachází na jihovýchodních a jižních svazích Černé hory a sousední Světlé hory.  Lyžařský areál Janské Lázně – Černá hora nabízí návštěvníkům velice rozmanité lyžařské terény. Nachází se zde sjezdové tratě všech druhů obtížností, patřící k nejdelším v České republice. Celkem se v areálu nachází 11 km sjezdovek, s jednou osmimístnou kabinou, čtyřsedačkou a 12 vleků. Na Černé hoře jezdí první osmimístná kabinová lanovka, která je ojedinělá v celé ČR.

Z vrchu dolů vedou dvě hlavní zasněžované červené sjezdovky, dlouhé necelé 3 km, které nemají ve východních Krkonoších obdoby. Dolů se lze také dostat po černo-modré trase, která vede přímo pod trasou kabinky. Vedle hlavního areálu se nad městem dále nachází 7 kratších vleků o délkách 100 – 500 m. Tyto lyžařské vleky jsou určené především pro děti a pro nenáročné lyžaře. Pro příznivce večerního lyžování je zde připravená sjezdovka Protěž se čtyřsedačkovou lanovkou. Zdejší večerní lyžování také patří k jedněm z nejdelších u nás. Sjezdovka je 1600 m dlouhá a pro večerní lyžování je možné ji využívat od 18 hod do 21 hod. Lyžařské středisko Černá hora se každý rok snaží o to, aby mohlo jako první nabídnout možnost lyžování.

Sáňkaři zajisté pochválí jedinečnou 3,5 km dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu. Saně si je možné zakoupit v dolní stanici lanovky.

Běžecké lyžování

Pro příznivce běžeckého lyžování je zde k dispozici přes 50 km běžeckých tratí, které jsou pravidelně upravovány. Z několika nabízejících se možných tras zůstává stále tou nejvyhledávanější hřebenová cesta směrem na Pec pod Sněžkou.

Nově pro sezónu 2009 ve středisku vzniklo více odjezdových hal, 4 nové pokladny, nová půjčovna se ski servisem, nový Depot se skříňkami pro úschovu věcí, lyží a vysoušení bot.

Pokud Vás lyžařské středisko Černá hora v Janských Lázních láká, není nic jednoduššího, než vyrazit! Vzdálenost střediska od Prahy je 144 km. Autem se jedná o obdobnou cestu jako do Pece pod Sněžkou. Nachází se zde parkoviště pro 400 vozů, které je 50 – 650 m od lanovek a vleků.

Permanentka na jeden den Vás v hlavní sezóně (zima 2009/2010) vyjde na 590,– Kč.

Mapa ski areálu v Jánských Lázních

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *