Rubriky
lyžování Švýcarsko

Zermatt – švýcarské lyžařské středisko

Zermatt - švýcarské lyžařské středisko

Celosvětové známé středisko Zermatt tvoří (ještě spolu s italskou Cervinií) největší a nejvýše položený lyžařský areál v Evropě. Leží v nadmořské výšce od 1603 m.n.m. do 3899 m.n.m. Toto středisko lyžování je známé i tím, že se nachází pod nejfotografovanější horou Evropy – pod Matterhornem (4478 m.n.m.) a v létě je největším střediskem, kde je možné letní lyžování.

Zermatt není vhodný pro bežce na lyžích

Celkem je zde neuvěřitelných 394 kilometrů sjezdovek, z toho 33 modrých, 67 červených a 27 černých (Zermatt sám má 127 kilometrů sjezdovek, zbytek tvoří sjezdovky v Cervinii). Většina tratí leží ve výšce nad 2500 m.n.m.

Zermatt je však bohužel jen lyžařským střediskem; pro běžkaře je zde jen několik málo tras, které ani nestojí za vyzkoušení.

O něco lepší, než běžkaři, to zde mají snowboardisté – pro ty se zde nachází snowpark „Gravity park“, který se využívá v zimě, v létě je to pak jeho obdoba na ledovci pod Klein Matterhorn (Malý Matterhorn).

O přepravu turistů se stará 20 kabinkových, 20 sedačkových lanovek a 31 vleků, které dohromady za hodinu přepraví až 78 000 osob.

Matterhorn

Největší část areálu leží na hřebenu mezi Švýcarskem a Itálií a nazývá se Matterhorn Glacier Paradise. Z Zermattu sem vede kabinková lanovka, která končí v mezistanici Furi, kde končí i velká část sjezdovek. Z Furi se dá vyjet na „Malý Matterhorn“, což je nejvýše položená vyhlídka v Alpách, odkud můžete vidět 38 čtyřtisícovek. Celá cesta z Zermattu na vyhlídku trvá necelou hodinu. Z Furi vede však ještě jedna trasa, o něco výše, než před chvílí uvedená trasa, a tou se dostanete až do výšky 3889 m.n.m. na hranici Švýcarska s Itálií – tato trasa je však přístupná jen v létě, v zimě končí lanovka o pár metrů níže. Z obou dvou míst je však sjezd skvělým zážitkem.

Po areálu není nijak složité se pohybovat – jezdí zde elektrobusy, které jsou zahrnuty v ceně skipasu. Jízda autem je po Zermattu zakázána.

Jak už bylo výše uvedeno, v létě je zde možné i letní lyžování – díky vysoké nadmořské výšce se zde sníh drží po celý rok. Navíc, jako bonus, je do ceny letního skipasu zahrnut i vstup do střediska Saas-Fee, které je vzdáleno necelých 40 minut jízdy. V tomto středisku je k dispozici 40 kilometrů sjezdovek.

Z Prahy je Zermatt vzdálen 1040 kilometrů.

Zermatt on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line ve švýcarském lyžařském středisku Zermatt —> počasí Zermatt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *