Ždiar-Strednica – slovenské lyžařské středisko

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: DobréLyžování | Kategorie: lyžování Slovensko | Sobota 6.Březen 2010 08:39

lyžování Slovensko - Ždiar-Strednica

Lyžařské středisko Ždiar-Strednica leží v nadmořské výšce od 967 m.n.m. do 1057 m.n.m. Středisko se nachází ve východní části Vysokých Tater, mezi hřebeny Belianských Tater a Spišské Magury. Leží 39 kilometrů od Popradu, v Prešovském kraji. Středisko je součástí obce Ždiar, kde se dochovala lidová architektura a nachází se zde i muzeum lidového umění a folkloru Ždiarska izba.

Jen modré sjezdovky

Nabízí celkem 2,9 kilometrů tratí, které jsou rozděleny na 9 sjezdovek, které jsou všechny modré barvy. Uměle zasněženo může být 2,8 kilometru sjezdovek. Tratě jsou vhodné především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. Obtížné tratě (černé a červené) zde nejsou. Je možné i noční lyžování na osvětlených sjezdovkách.

Běžkaři mají k dispozici 8 kilometrů běžkařských tratí. Ve středisku bohužel není snowpark a není zde ani kluziště a sáňkařská dráha.

Až 6000 lyžařů za hodinu

Pro přepravu turistů je v provozu 9 kotevních vleků, které jsou schopny za jednu hodinu přepravit až 6000 osob, díky čemuž je největším lyžařským střediskem ve Vysokých Tatrách. V areálu se nachází tři bufety, kde se mohou návštěvníci občerstvit, a jedna restaurace pro ty, kteří se nespokojí s bufety.

Dále najdete ve středisku i možnost k ubytování (přímo ve středisku přibližně pro 2400 osob), neplacené parkoviště, dětskou lyžařskou školu, lyžařskou školu pro dospělé, půjčovnu lyží a půjčovnu sněžných skútrů.

Do blízkého Popradu pak můžete vyrazit do vodního parku Aquacity, který je kompletně celý provozován pouze s pomocí ekologických zdrojů.

Středisko je oblíbené zejména díky snadné dostupnosti, vysoké přepravní kapacitě a díky skvělým sněhovým podmínkám. Sezóna trvá ve středisku od prosince do března; lyžovat se může díky nevelkým sklonům sjezdovek již od 30ti centimetrů napadaného sněhu. Z Prahy je středisko lyžování Ždiar-Strednica vzdáleno 604 kilometrů a z Brna je vzdáleno 401 kilometrů.

Ski mapa střediska Ždiar-Strednica