Rubriky
lyžování Francie

Val Thorens – nejvýše položené středisko Evropy

lyžování Rakousko - Lackenhof

Francouzské lyžařské středisko Val Thorens je součástí snad nejslavnějšího francouzského (a snad i evropského) lyžařského komplexu, proslulých Tří údolí neboli Trois Vallées. Areál s nekonečným počtem sjezdových tratí i mimolyžařského vyžití leží v Savojských Alpách v nadmořské výšce v rozsahu od dvou a půl tisíc do tří tisíc dvou set metrů (některé lanovky ale vyjíždějí i z nižších poloh). A to už je pořádná výška na pořádné lyžování. Výhodou střediska je jeho variabilita, téměř neomezená možnost výběru sjezdovek a nabídka zábavy a různých après-ski aktivit a v neposlední řadě množství kvalitního sněhu i v okrajových termínech sezony – na jaře či na začátku zimy. Nevýhodou zůstává ale delší vzdálenost – z Prahy přes jedenáct set a z Brna přes třináct set kilometrů. Nicméně i za to dovolená v lyžařském ráji stojí.

Sjezdovky pro začátečníky i zkušené lyžaře

Co tedy vlastně středisko Val Thorens nabízí? Především je to sto padesát kilometrů sjezdových tratí. Pokud to vezmeme „po barvách“, je to čtrnáct kilometrů černých, sedmapadesát kilometrů červených a šestapadesát kilometrů modrých. Což vypadá jako pravý ráj pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře, což je pravda – je zde spoustu cvičných svahů i lyžařské školy (nejen) pro děti. Nicméně užijí si zde všichni, od milovníků carvingu, přes prknaře (středisko nabízí dva špičkově vybavené snowparky) až po zkušené lyžaře – nejvýše položené lyžařské středisko Evropy pro ně připravilo lahůdku v podobě Combe de Caron, tratě s délkou 11 km a převýšením 1400 m. V poslední době je navíc zkvalitněna i propojenost tratí i se sousedními středisky. Nahoru vás vyvezou moderní kabiny (celkem osm), čtrnáct sedačkových lanovek a devět vleků. Kdo by neměl dost, může si lyžování zpestřit únikem do celého areálu Trois Vallées.

Spousta zábavy mezi „paneláky“

Nejznámější ze tří údolí nabízí i pořádné polyžařské vyžití. Kilometry příjemných i náročnějších turistických tras, sáňkařskou dráhu dlouhou šest kilometrů nebo třeba obrovské sportovní centrum, kde si můžete zahrát tenis, squash, nejrůznější míčové hry, pozemní hokej nebo si zalézt na umělé stěně. K dispozici je i aquacentrum s bohatou nabídkou wellness a posilovnou. Pro adrenalinově založené jedince je připraven paragliding nebo létání na rogalech nebo třeba vyjížďka na sněžných skůtrech. Vynechat nesmíte rozhodně ani návštěvu jednoho ze zdejších barů. Val Thorens skýtá ale krom výhod v podobě dobrého lyžování i zábavy i pár nevýhod – třeba zákaz parkování u rekreačních budov (a nutnost zanechat auto na placeném parkovišti) nebo větší příliv návštěvníků za lepším sněhem na konci sezóny a v neposlední řadě nepříliš estetickou „panelákovou“ zástavbu z minulých let. Pokud ale chcete především vynikající lyžování a na vzhledu horského střediska vám tolik nesejde, najdete ve Val Thorens vše, co hledáte.

Ski mapa střediska Val Thorens

Aktuální počasí a stav sněhu ve Val Thorens

Aktuální nabídka lyžařských zájezdů – Val Thorens

Informace o Val Thorens jinde

Val Thorens – na webu valthorens.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *