Praloup – francouzské lyžařské středisko

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Karolína Hornová | Kategorie: lyžování Francie | Pátek 18.Únor 2011 05:49

lyžování Francie - Praloup

Toto francouzské lyžařské středisko se nachází na jihu Alp, na okraji národního parku Mercantour, což je příslibem nejen krásné přírody kolem, ale také relativního klidu. Jednoduše řečeno: bezvadné lyžování, ale ne masová zábava všeho druhu, jak možná známe z jiných velkých středisek.

Středisko postavené v roce 1961

Lyžařské městečko Praloup (nebo také Pra Loup) bylo vystavěno roku 1961 nad původní vesnici Molanes ve výšce 1600 metrů nad mořem. Když se ale podíváte na mapu, najdete ještě jednu vesnici téhož jména o něco níže (Praloup 1500). Pokud hledáte opravdu klidnou dovolenou (třeba s dětmi), vydejte se právě do ní. Mezi oběma jezdí zdarma skibus. Milovníci živější zábavy zase uvítají Praloup 1600, kde je více půjčoven vybavení,  restaurací, barů a další polyžařské zábavy.

Lyžování pro začátečníky i pro pokročilé

Co se týče sjezdovek, na své si zde přijde každý, od začátečníka až po profesionála. Středisko je navíc součástí lyžařské oblasti Espace Lumiére (spolu s nedalekým areálem La Foux Val d’Allos, kam můžete vyrazit na lyžích přímo z Praloupu). Je zde celkem sto osmdesát kilometrů sjezdovek, z toho je téměř třicet sjezdovek modrých a zelených (takže dost slušná základna pro začátečníky), pětatřicet červených a pět černých (od dlouhých červených svahů ideálních pro carving až po černé padáky pro závodní lyžaře). Nahoru se vyvezete jednou velkou kabinovou lanovkou, třemi gondolovými, dvanácti sedačkovými a dále dvaatřiceti osobními vleky. Nejvyšší vrchol střediska leží v nadmořské výšce něco přes 2600 metrů., střední stanice je ve dvou tisících; můžete tedy počítat s výbornou kvalitou sněhu i v okrajových termínech. Přes tři čtvrtiny areálu jsou navíc technicky zasněžovány. Praloup je ale i ideálním střediskem pro snowboardisty. Bylo totiž jedno z prvních, které rozšířilo nabídku i pro tento (kdysi nový) sport a této tradici je stále věrné: najdeme zde u-rampy vytvořené přímo v přírodních terénních korytech a další lákadla pro prknaře.

Po lyžování nemáte na výběr moc aktivit

Co se týče polyžařské zábavy, je patří toto středisko spíše mezi ty klidnější. Je zde v provozu kluziště, nákupní galerie, ale nevýhodou je absence bazénu nebo kryté sportovní haly. Za návštěvu ale určitě stojí jedna mnoha mexických restaurací v sousedním v městečku Barcelonette. Mexické restaurace zde zakládali obyvatelé této oblasti, navrátivší se z Mexika, kde vydělali spoustu peněz a založili právě i lyžařské středisko Praloup.

Aktuální nabídka lyžařských zájezdů – Praloup