Rubriky
lyžování Česko

Praděd – lyžařské středisko v Jeseníkách

dobrelyzovani_cz_foto_01

Uprostřed chráněné krajinné oblasti Jeseníků leží nejvyšší hora Moravy a pátá nejvyšší hora České republiky – Praděd (1491 m n.m.). Moravský ledovec, Praděd, láká především svými přírodními krásami a neobyčejně vynikajícími sněhovými podmínkami. Díky jeho nadmořské výšce zde často panuje chladné počasí. Roční průměrná teplota se zde pohybuje okolo 1°C.

Nejvyšší hora Moravy

Sezóna zde začíná již na konci října a sníh se obvykle udržuje až do počátku května. Není zde nouze o sníh, sněhová pokrývka dosahuje i více než 200 cm. Lyžařská sezóna zde trvá nejdéle v Jeseníkách. Přímo na vrcholu samotného Pradědu se nachází 162 m vysoký televizní vysílač, který mimo to slouží i jako rozhledna po okolí.

Nejvýše položené místo pro lyžování

Lyžařské středisko Praděd, ležící na svahu hory, je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice (nástupiště lyžařských vleků jsou umístěny ve výšce 1 300 m n. m.). a je vyhlášeno svými dobrými sněhovými podmínkami. Naleznete tu šest vleků o různých délkách s různými stupni obtížností. Sjezdovek se tu nachází celkem sedm a dohromady měří 4,5 km.

Sjezdovky a vleky

Kapacita vleků přepravujících osoby je zhruba 5 000 osob/hod.

Všechny tratě jsou pravidelně upravovány. Nechybí zde samozřejmě ani možnost večerního lyžování.

Nachází se zde 4 modré sjezdovky, které jsou vhodné spíše pro začátečníky nebo na rozježdění. Jsou to: Petrovy kameny B (600 m dlouhá), Petrovy kameny C (800 m dlouhá), Malý Václavák (250 m dlouhá) a Velký Václavák (550 m dlouhá).
Červené sjezdovky zde naleznete dvě: Petrovy kameny C (610 m dlouhá trať) a lyžařská sjezdovka D (350 m dlouhá).

Jako jediná černá je zde sjezdovka Petrovy kameny A a je dlouhá 750 m.
Dále je tu pro návštěvníky nabízeno mnoho doplňkových služeb, jako například úschova zavazadel ve ski servisu či dětské lyžařské hřiště na sjezdovce Malý Václavák, kde je možnost si objednat i lyžařské výuky.

V oblasti Pradědu, i v jeho velkém okolí, je velmi skvělý terén pro běžecké trasy a to všech náročností. Přímo v areálu Praděd jsou ideální podmínky pro začínající běžkaře a pro malé projížďky na běžkách. Pokud tedy zdatnější běžkaři chtějí podniknout delší výlet, je spíše vhodné vyrazit do okolí. Například vyrazit od Pradědu přes Červené sedlo, Kouty nad Desnou, Švýcárnu a zase zpět.

Doprava na Praděd

Dopravní dostupnost na Praděd je omezená. Jelikož jde o oblast nacházející se v chráněné krajinné oblasti, vjezd do ní je značně omezen. Správa CHKOJ vydává povolení k zahájení provozu vleků a také stanovuje termín ukončení jejich provozu. Vše se určuje podle výše sněhové pokrývky. Doprava se zajišťuje kyvadlovou linkou, od záchytného parkoviště.

Praděd on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line v českém lyžařském středisku Praděd —> počasí Praděd.

Informace o Pradědu jinde

Předpověď počasí a webkamera Praděd – na webu zimni-strediska.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *