Winter park Martinky – jediné městské lyžařské středisko na Slovensku

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Karolína Hornová | Kategorie: lyžování Slovensko | Středa 23.Listopad 2011 07:31

lyžování Slovensko - Winter park Martinky

Ve slovenských Martinských hoľách na Malé Fatře, nedaleko města Martin, se nachází lyžařský areál Winter Park Martinky s krásnými výhledy do krásné krajiny slovenských pohoří. Areál se rozkládá v nadmořské výšce od jedenácti set do čtrnácti set padesáti metrů nad mořem – nemusíte mít tedy ani nejmenší obavy o kvalitu sněhu, a to ani v jarních měsících. Skiareál je navíc vybaven umělým zasněžováním. Středisko Martinky je na Slovensku unikátní svým městským rázem – plánovaná osmimístná kabina povede přímo z města Martin – a také tradicí. První zmínky o lyžařském turismu zde jsou z počátku dvacátých let dvacátého století. Už roku 1957 zde pak byl vybudován první lyžařský vlek, o deset let později přibyly další a středisko se stalo místem tréninků tehdejší československé reprezentace.

Vyžití pro děti, snowboardisty i zkušené lyžaře

I dnes se mohou Martinky pochlubit dobrým vybavením a kvalitními službami pro turisty a lyžaře. Čeká zde na vás celkem dvanáct červených a modrých sjezdovek. Červené jsou čtyři o celkové délce přes čtyři kilometry a modré jsou čtyři dlouhé a dvě krátké cvičné o celkové délce kolem pěti kilometrů. Nahoru vás vyveze pět osobních vleků a jedna sedačková lanová dráha. Za zmínku stojí určitě dlouhá červená trať vedoucí z vrcholu až k hotelu Martinské hoľe a patnáctisetmetrová modrá sjezdovka Flochova s převýšením tři sta metrů. V areálu je také dobře vybavený freestyle snowpark (pořádá se zde Slovenský snowboardový pohár), lyžařský vlek pro děti s lyžařskou školou a šest restaurací a barů – dva z nich, Apres-ski bary – mají prodlouženou otevírací dobu. V brzké době se navíc plánuje nová už zmíněná osmisedačková lanovka přímo z Martina, která jednak usnadní přístup do lyžařského areálu, ale bude snad také příslibem vybudování nových sjezdových tratí.

Městská atmosféra, výlety do přírody i adrenalin

Vzhledem k tomu, že celou lyžařskou oblast zaštiťuje velké historické město Martin, ani po lyžování (nebo pokud nelyžujete) se zde nebudete nudit. Město nabízí mnoho možností, kam večer zajít, od restaurací a barů až po diskotéky a zkrátka nepřijdou ani sportovci – ve městě je krytý bazén, zimní stadion, několik posiloven, krytých hřišť, lezecké stěny, hala na squash, tenis a sauna v místním Tenis & Squash centru a mnoho dalšího. V okolí jsou samozřejmě i upravované běžecké tratě s krásnými výhledy do okolní krajiny a zažít můžete i trochu toho adrenalinu přímo ve skiareálu při snowkitingu pod dohledem zkušeného instruktora.

Ski mapa střediska Martínky