Rubriky
lyžování Francie

Le Grand – klidné středisko v srdci Savojských Alp

lyžování Francie - Le Grand

Francouzské lyžařské středisko Le Grand leží v departmentu Haute-Savoie, tedy Savojských Alpách, nedaleko od hranic se Švýcarskem a je součástí spojeného komplexu středisek Le Grand-Bornand-Chinaillon. Nedaleko je odsud k nejvyšší hoře Evropy, Mont Blanku, o něco dále pak leží proslulá města Chamonix a Annecy. Oblast je turisticky vyhledávána jak v létě, tak především v zimě. Na zdejších svazích si užijí především rodiny s dětmi a začátečníci, ani pokročilí lyžaři se však nebudou nudit. Středisko samotné leží v nadmořské výšce osmnáct set metrů, lanovkami se pak můžete vyvézt na zdejší nejvyšší vrchol Mont Lachat (2100 metrů). Převýšení areálu tedy není nijak závratné, nicméně o to více mírných a středních sjezdovek zde najdete.

Ideální podmínky pro rodiny

A co vlastně od střediska Le Grand očekávat? Především klid na sjezdovkách – žádné fronty u vleků, minimum „spolulyžařů“ na svazích a pohodové sjezdovky. Toto francouzské středisko není totiž tak vyhledávané jako jiné francouzské „továrny na lyžování“, třeba proslulá Tři údolí. Na svahy vás vyvezou dvě kabinové lanovky, dvanáct sedaček a čtyřiadvacet osobních vleků. Těšit se můžete na celkem devadesát kilometrů sjezdovek, většinou mírných, tedy modrých. Těch je zde osmapadesát kilometrů, šestadvacet kilometrů je červených a šest kilometrů černých. Některé z modrých sjezdovek mají ve francouzském značení zelenou barvu, tedy ideální pro začátečníky a děti. Hned několik jich najdeme na náhorní plošině pod vrcholem Roc des Arces, kde je i velký dětský výukový areál. Celkem si můžete vybrat z pěti lyžařských škol a dvou dětských areálů. Na prknaře čeká slušně vybavený snowpark a na pokročilé lyžaře i kvalitní červené slalomové sjezdovky a pěkný černý padák La Tolar. Samozřejmostí je pak nabídka nočního lyžování.

Večerní posezení v baru i výlet do hor

Pokud si kladete otázku, co zde budete dělat po dnu stráveném na svahu, vězte, že ani v tomto středisku se nebudete nudit. I když nutno podotknout, že si zde užijí spíše milovníci dobrého jídla a pití a rodiny, které hledají klidnější atmosféru a nepotrpí si na příliš rušný noční život. Původně sedlácká vesnice Le Grand-Bornand nabízí mnoho typických restaurací a barů, kde můžete strávit večery (a to jak přímo na svahu tak ve městě). Pokud jste přeci jen více sportovně založeni, zkuste výlet na sněžnicích s průvodcem, který vám ukáže všechny krásy zdejších hor, nebo vyzkoušejte sáňkařskou dráhu, pro odvážnější pak paragliding nebo heliskiing. Největší předností střediska jsou pak na Francii velmi příznivé ceny.

Ski mapa střediska Le Grand

le-grand-ski-mapa

Počasí a stav sněhu Le Grand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *