La Norma – francouzské lyžařské středisko

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Karolína Hornová | Kategorie: lyžování Francie | Pátek 4.Únor 2011 06:31

lyžování Francie - La Norma

Francouzské lyžařské středisko La Norma se nachází v údolí Maurienne v Savojských Alpách. Leží ve výšce 1350 metrů nad mořem a zdejší sjezdové tratě se rozprostírají ve výšce 1350 až 2750 metrů, což je opravdu slušná výška. Můžeme tedy počítat s kvalitním sněhem i v okrajových termínech sezony, tedy už na konci listopadu a často až do dubna.

Sjezdovky na jednom kopci

Sjezdovky jsou situovány na jediném kopci se dvěma vrcholy – Col de Pelouse a La Norma, které mají jen něco málo pod tři tisíce metrů. Co se týče sjezdovek, není jich mnoho, jak jsme zvyklí z velkých propojených středisek, nicméně jsou kvalitní a nabízí lyžování pro každého. Úplní začátečníci si přijdou na své na modrých či dokonce zelených (francouzská specialita) sjezdovkách, kterých je dohromady osmadvacet kilometrů. Červené sjezdovky čítají dohromady třiatřicet kilometrů a černé jsou zde dvě (celkem čtyři kilometry). Nahoru se vyvezete celkem sedmnácti vleky a lanovkami, z čehož je devět osobních kotvových vleků, sedm sedaček a jedna kabinková lanovka. Na vleky je přístup přímo z městečka, nedaleko od většiny ubytovacích zařízení. Občerstvit se můžete ve dvou restauracích přímo na svahu s nádherným výhledem na masiv Vanoise. Krásný výhled je ostatně i ze samotného městečka La Norma, kam po lyžování sjedete na lyžích po nekonečně dlouhé zelených sjezdovkách Route de la Repose a Ste. Anne. Pokud nebudete mít dost, můžete využít i nabídky sousedních středisek Valfréjus a Aussois (celkem přes sto kilometrů sjezdovek), která jsou dostupná skibusem za poplatek. Lákadlem jsou také nedaleká proslulá střediska Val Thorens a Les Trois Vallées, na která si můžete rozšířit skipas.

Odpočinek pro rodiny s dětmi

Samotné městečko není nijak velké, ale zato nabízí ten pravý odpočinek a relaxaci po lyžování třeba v některé ze zdejších restaurací v typických dřevěných domech, posezením v baru, nebo nakupováním v mnoha zdejších obchodech. Na své si přijdou i milovníci jiných sportů než lyžování. Lákadlem je zde třeba možnost horolezectví na zamrzlém vodopádu. Středisko je také ideální pro rodiny s dětmi, které se naučí perfektně lyžovat pod vedením instruktorů ve zdejších lyžařských školách, zatímco si rodiče mohou užívat třeba i černých sjezdovek.