Chamonix – francouzské lyžařské středisko

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Lenka Přichystalová | Kategorie: lyžování Francie | Úterý 15.Prosinec 2009 07:36

dobrelyzovani_cz_foto_14

Chamonix je jedno z nejlepších středisek lyžování nejen ve Francii, ale rovnou na celém světě. Je vhodné spíše pro ty pokročilejší lyžaře, než pro začátečníky, avšak ani ti zde nebudou ochuzeni. Sjezdovky mají délku celkem 150 kilometrů, ale v rámci jednoho skipasu můžete navštívit i ostatní střediska v oblasti kolem Mt.Blancu (nejvyšší hora Evropy, 4808 m.m.n.), pod kterým se Chamonix nachází.

Sjezdovky položené vysoko nad mořem

Lyžuje se ve výškách od 1000 do 3800m.n.m., přičemž více jak 90% sjezdovek leží ve výšce nad 2000 metrů. Ve středisku se nachází i známý sjezd dlouhý 22 kilometrů, který vede ledovcovým údolím Vallée Blanche z Aguille de Midi; převýšení činí 2800 metrů. Celkem je zde 68 sjezdovek, z čehož je 29 modrých, 25 červených a 14 černých sjezdovek. Lyžaře a další zde přepravuje 19 vleků, 16 sedačkových a 5 kabinkových lanovek, 8 lanovek typu „gondola“ a 2 zubačkové lanovky (neboli horské vláčky). Ve středisku může být za hodinu přepraveno až 55 000 osob.

Chamonix je vhodné místo pro začátečníky

Na své si v tomto středisku přijdou zejména ti nejzkušenější lyžaři, pro které je většina černých sjezdovek hotovou výzvou. Areál Grands Montets je největší ve středisku Chamonix a díky vysoké nadmořské výšce, ve které se nachází, je zde lyžování možné až do května. Kromě upravených sjezdovek zde najdete i spoustu možností k freeride jízdám.

Pro běžkaře je zde připraveno 42 kilometrů tratí, z toho 2 kilometry jsou lehká trať, 17,5 kilometru je střední obtížnost a 22,5 kilometru je těžká obtížnost tratě. Chamonix však není jen centrem světového lyžování, ale i centrem snowboardistů z celého světa – jak pro profesionály, tak i pro ty sezónní. Kromě snowparků jim středisko nabízí i mnoho možností k freeride jízdě.

Restaurace, bary a kasína

Centrem mimo lyžařských aktivit je město Chamonix, kde můžete zajít do restaurací, barů, kasin nebo kin. Můžete se také věnovat paraglidingu, sáňkování, či se jen tak procházet po zasněženém okolí Chamonix a obdivovat překrásný výhled do krajiny.

V tomto středisku je oblíbené i tzv. „Heli-Ski“, což je let helikoptérou na zvolenou horu, kterou spolu s instruktorem sjíždíte až do údolí. Ve Francii je však Heli-Ski zakázáno, takže pokud chcete Heli-Ski vyzkoušet, vydejte se do italské Aosty či švýcarského Verbier (Chamonix, jak už bylo řečeno, leží pod Mt.Blancem, který se nachází na rozhraní tří států – Francie, Itálie a Švýcarska).

Při koupi skipasu budete mít na výběr buď ze skipasu Chamonix (platí pro celou oblast Chamonix, neplatí však ve středisku Les Houches, na lanovku Aiguille de Midi a na zubačky Montenvers a Mont-Blanc) nebo ze skipasu Mont-Blanc Unlimited (platí nad rámec skipasu Chamonix, platí tedy i ve středisku Les Houches, na lanovku Aiguille de Midi, na obě zubačky, navíc platí na 1 den lyžování v italském středisku Courmayeur a na 1 den lyžování ve švýcarském středisku Čtyři údolí). Fotka se vyžaduje na skipasy nad 10 dní.

Vzdálenost z Prahy je 1015 kilometrů a z Brna 1225 kilometrů.

Chamonix on-line

Sledujte počasí a stav sněhu ve francouzském středisku Chamonix —> počasí Chamonix