Rubriky
lyžování Itálie

Bardonecchia – italské lyžařské středisko

lyžování Itálie - Bardonecchia

Jste v lyžování začátečníci či pokročilí milovníci tohoto sportu? Nebo naopak upřednostňujete jízdu na snowboardu? Ať je vaše odpověď jakákoliv, to vše a ještě více vám nabízí italské středisko Bardonecchia.

Lyžování úplně pro každého

Bardonecchia se rozléhá na italské straně tunelu Frejus, který spojuje Itálii s Francií. Je proto vynikající základnou pro cestování. Bardonechia v severoitalském Piemontu patří k nejstarším lyžařským střediskům v Itálii. Již počátkem 20. století se zde konaly první národní soutěže v lyžování. Středisko Bardonecchia je známé především díky pořádání závodů ženského alpského lyžování a snowboardingu během 20. olympijských her v Turíně, které se uskutečnily v roce 2006. Areál díky tomu prošel značnou rozsáhlou modernizací, včetně pohodlných, komfortních ubytovacích komplexů a další infrastruktury (jako např. bazén).

Italská lyžařská oblast Bardonecchia má přístup k 140 km upravovaných sjezdových tratí, s 49 sjezdovkami, které obsluhuje celkem 21 lyžařských vleků. Přepravní kapacita těchto vleků je 23.000 lyžařů či snowboardistů za hodinu. Díky vysoké nadmořské výšce střediska je tak zajištěna vydatná sněhová nadílka. Lyžování na sjezdovkách nad 2500 metrů a snowboardingu je zajištěno po celou zimní sezónu. Středisko je schopno svými sněhovými děly rozšířit přírodní sníh až na 40 km lyžařských tratí a to jak na začátku tak i na konci sezóny.

Bardonecchia první lyžování v Itálii

Celkem se zde nachází 5 černých sjezdovek (3 km), 18 červených (50 km), 16 modrých a 2 zelené. Nachází se zde i snowpark a pro běžkaře tu je vyhrazeno 10 km běžeckých tratí.

Lyžování v Itálii, se zrodilo v regionu Piemont a Bardonecchia bylo jedním z prvních lyžařských areálů v zemi. Nyní patří k deseti největším italským letoviskům s vynikající sněhovou pokrývkou. Většina svahů ve středisku je orientovaných na sever či severozápad, což znamená, že sníh zde přetrvává dlouho.

Středisko Bardonecchia tvoří čtyři skiareály: Melezet, Les Arnauds, Campo Smith a Biowel. První tři zmiňované areály jsou vzájemně propojeny lyžařsky a do Biowel vás dopraví skibus.

V Biowelu najdete především modré a červené sjezdové tratě, které se táhnou od vrcholu Jafferau. Ostatní tři areály nabízejí sjezdové tratě pro lyžování o všech stupních obtížností. Atraktivitu tvoří fakt, že nabízejí široce rozvětvenou síť a vy tak můžete pohodlně přejíždět z jedné sjezdovky na druhou.

Pro free ride je středisko přímo stvořené

Bardonecchia má výbornou pověst mezi milovníky freeride lyžování. Volné terény na svazích Jafferau jsou často vyhledávané. Na své si zde přijdou i začátečníci a středně zdatní lyžaři, kteří ocení příjemnou černou sjezdovou trať, která vychází z vrcholu hory Porta della Nulattiera (2400 m n.m.). Další, krásná červená sjezdová trať vede z vrcholku Colomion (2100 m n.m.) a končí v areálu Campo Smith. Ve spodní části Melezetu se pak nachází nový snowpark s U-rampou.

Pro běžkaře je v horní části údolí zvaného Valle Stretta připraven poklidný a dokonale upravený okruh v délce 10 km.
Po vyčerpávajícím lyžování je zde bohatá nabídka možností, především plavecký bazén, zimní stadion či tenisová hala. Můžete si ale také zkusit jízdu na psím spřežení, běh se sněžnicemi apod. Pokud se dostaví hlad, naleznete zde velký výběr restaurací s vynikajícími jídly a s místními speciality (italské těstoviny apod.), dále je tu také mnoho barů.

Zimní zájezdy právě do oblasti Bardonecchia patří (právem) k těm nejoblíbenějším. Při pobytu v Bardonechcii rozhodně nevynechejte příležitost navštívit blízkou Francii. „Přes kopec“ totiž Bardonecchia sousedí se středisky v údolí Maurienne. Díky tunelu Frejus jsou snadno dostupná.

Bardonecchia on-line

Sledujte počasí a stav sněhu on-line v italském středisku Bardonecchia —> počasí Bardonecchia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *