Adelboden – švýcarské lyžařské středisko

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Lenka Přichystalová | Kategorie: lyžování Švýcarsko | Středa 17.Únor 2010 08:15

lyžování Švýcarsko - Adelboden

Lyžařské středisko Adelboden leží v nadmořské výšce od 1353 m.n.m. do 2357 m.n.m. v Bernských Alpách ve Švýcarsku. Spolu se sousedním areálem Lenk tvoří kvalitní síť lyžařských sjezdovek, kde se každý rok pořádají závody Světového poháru. Ráz krajiny může někomu připomínat krajinu v Nízkých Tatrách – stejně oblé vrchy bez ostrých skal a lyžování těsně nad hranicí lesa.

Švýcarské Bernské Alpy

Celkem je v Adelbodenu 205 kilometrů tratí rozdělených do 54 sjezdovek, které jsou rozděleny na 36 modrých, 40 červených a 8 černých sjezdovek. Přímo nad vesničkou Adelboden se nachází závodní sjezdovka Höchstorn; další náročné tratě jsou i na hřebenu, který spojuje Adelboden s Lenkem. Je zde možné i noční lyžování, a to na sjezdovce Chuenisbärgli, která je označena červenou barvou obtížnosti a je dlouhá 1,6 kilometru.

Běžkaři mají k dispozici 2 okruhy o délce 5,5 a 2,5 kilometru ve výšce kolem 2000 m.n.m. Jsou zde i níže položené tratě, které najdete kole vesničky Boden.

Snowboardisty jistě potěší 4 snowarky s možností halfpipe a boardercross.

O přepravu turistů se stará 36 kotevních vleků, 8 sedačkových lanovek a 10 kabinkových lanovek. Všechny lanovky a vleky jsou schopny přepravit až 50 000 osob.

Odložte lyže a obujte brusle

Po lyžování si můžete zarelaxovat ve wellnes centru Aqua Vitalis. V Adelboden se nachází i okruh na bruslení a krytá hala pro míčové hry. Ve Frutingenu jep pro změnu k dispozici krytý bazén. Sportovněji založení turisté se mohou také vydat po udržovaných zimních cestách, které měří 40 kilometrů, nebo vyzkoušet jednu z několika sjezdovek pro sáňkování a bobování. V okolí Adelboden je 15 kilometrů tratí právě pro milovníky sáňkování.

Místní obyvatelé jsou pyšní na to, že se ve středisku nenachází žádný supermarket – umocňuje to tak celkově pohodou náturu střediska. Oproti tomu je zde spousta malých obchůdků s místními specialitami, které stojí za to okusit je.

Skipas na jeden den pro dospělého člověka pořídíte za 26 EUR, na šest dní za 131 EUR.

Vzdálenost z Prahy do lyžařského střediska Adelboden je 880 kilometrů, z Brna je pak vzdálenost 1100 kilometrů.

Ski mapa Adelboden

ski-mapa-Adelboden-1024x507